Kancelaria parafialna


KONTO BANKOWE PARAFII: 22 1940 1076 3101 6957 0000 0000 Bóg zapłać za wszelką pomoc materialną!
Chrzest
Rodzice pragnący, aby ich dziecko zostało ochrzczone, przedstawiają w kancelarii parafialnej:
- akt urodzenia dziecka z USC
- świadectwo zawarcia sakramentu małżeństwa przez rodziców dziecka
- zaświadczenia chrzestnych, że mogą być rodzicami chrzestnymi (do ważności chrztu wymagany jest jeden chrzestny)
- zgodę swojego księdza proboszcza na chrzest w naszej parafii, jeśli rodzina mieszka na terenie innej parafii
Ponadto – W czasie Mszy świętej „chrzcielnej” należy przystąpić do Komunii świętej. Dobrze jest ofiarować tę Komunię intencji dziecka. Dobrym zwyczajem jest zamówienie Mszy świętej w intencji dziecka w rocznicę chrztu świętego.
Rodzice chrzestni odgrywają wielką rolę w życiu małego chrześcijanina. Dlatego rodziców chrzestnych dziecka powinno się bardzo starannie wybrać. Kto nie może być matką lub ojcem chrzestnym?
Prawo kanoniczne wyraźnie określa rolę rodziców chrzestnych. Ojciec i matka chrzestna nie tylko podają dziecko do chrztu, ale uczestniczą w całym jego życiu religijnym. Wspierają rodziców w wychowaniu dziecka w wierze. Nie powinni więc daleko mieszkać, by móc często widywać się z dzieckiem. W przypadku, gdy rodzice są niewierzący, słabo praktykujący lub w przypadku ich śmierci, wychowanie religijne przechodzi w całości na rodziców chrzestnych.
Kandydat musi być katolikiem po I Komunii Świętej oraz bierzmowaniu. Być osobą głęboko wierzącą i praktykującą.
Dlatego do roli rodziców chrzestnych nie dopuszcza się:
- osób niewierzących lub nie praktykujących
- osób żyjących w związkach niesakramentalnych (ślub cywilny, konkubinat) lub np. uczniów szkoły średniej niechodzących na religię.
- osób żyjących w tzw. trwałej okazji do grzechu (np. narzeczeni mieszkający ze sobą przed ślubem)
- osób, które nie mają ukończone 16 lat
- osób spokrewnionych z dzieckiem w linii prostej (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo)
- osób będących w karach kościelnych
Bierzmowanie
Do sakramentu bierzmowania należy posiadać:
- świadectwo chrztu św.
- zgodę swojego księdza proboszcza na bierzmowanie w naszej parafii, jeśli kandydat mieszka poza naszą parafią
- uczestniczyć w przygotowaniu do tego sakramentu. W naszej parafii trwa ono od września do maja.
Małżeństwo
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed ślubem z następującymi dokumentami:
- dokumenty tożsamości
- świadectwo chrztu św. z adnotacją o przyjętym bierzmowaniu, z zaznaczeniem DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA (uwaga! ważność tego dokumentu to 6 miesięcy)
- świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej (może być ze szkoły średniej) oraz Poradni Rodzinnej
- druki z USC do ślubu konkordatowego (ważność 3 miesiące), lub odpis aktu małżeństwa zawartego w USC
- zezwolenie z parafii narzeczonej lub narzeczonego na przeprowadzenie formalności przedmałżeńskich i pobłogosławienie małżeństwa w naszej parafii, w przypadku, gdy żadne z nich nie mieszka na terenie naszej parafii
Ponadto:
1. Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed ślubem ( oczywiście dużo wcześniej można już ustalić termin ślubu ) w celu spisania protokołu przedślubnego i wygłoszenia zapowiedzi.
2. W tygodniu zawarcia Sakramentu Małżeństwa narzeczeni zgłaszają się ze świadkami, aby spisać akt małżeństwa. Przynoszą ze sobą: zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach, zaświadczenie o odbytej pierwszej spowiedzi przedślubnej ( po zgłoszeniu na zapowiedzi ).
Namaszczenie chorych
Do chorych kapłan udaje się w pierwsze piątki miesiąca (wcześniej wizytę kapłana u chorego należy zgłosić w kancelarii parafialnej), a także na każdorazowe wezwanie.
W domu chorego należy przygotować stół przykryty białym obrusem, na nim krzyż i dwie świece.
Pogrzeb
W przypadku śmierci naszych bliskich, w kancelarii parafialnej należy przedłożyć:
- akt zgonu z USC
- zaświadczenie o przyjęciu w ostatnim czasie sakramentów przez osobę zmarłą
- informację z kancelarii cmentarza o dniu i godzinie pogrzebu.
Cmentarz parafialny
Historia powstania cmentarza przy parafii p.w. Św. Józefa sięga roku 1917. Wówczas to, jak zapisano w kronice parafialnej „Dnia 24 sierpnia 1917 r. parafia Św. Józefa kupiła działkę ziemi o powierzchni 3 (trzech) mórg nowopolskich wydzieloną z gruntów Ao1 (rejestr hipoteczny Ao1) we wsi Chocianowice, wówczas guberni Piotrkowskiej, powiatu łaskiego, gminy Widzew. Działka ta była wcześniej własnością małżeństwa Karola i Marii Freitag. Akt kupna działki sporządzono dnia 24 sierpnia 1917 r., nr541, w kancelarii rejenta Teofila Chrampińskiego mającego siedzibę w Zgierzu.”
Na nekropolii oprócz nowych nagrobków znajdują się stare, przede wszystkim dawnych mieszkańców Rudy Pabianickiej m.in. rodziny Kiorhassan. Spoczywają tu również weterani wojen (m.in. płk dypl. Józef Szostak – „Ułan I Brygady Legionów. D-ca Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP. Uczestnik Wojen Obronnych 1920 r., 1939 r. I Powstania Warszawskiego. D-ca 13 Pułku Ułanów Wileńskich (1930). PO. Szefa Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Kawaler Krzyża Virtuti Militari”), ruchu oporu z okresu okupacji niemieckiej (m.in. Władysław Zdzisław Gołaszewski – ur. 1918 zm. 2018 – w okresie II wojny światowej aresztowany za działalność polityczną w łódzkich zakładach Promotor ). Tu również znajduje się miejsce wiecznego spoczynku sióstr Bernardynek.
W centralnym miejscu cmentarza (od wejścia bramnego) znajduje potężny obelisk z murowanych, polnych kamieni zwieńczony krzyżem. Na jego froncie umieszczono tablicę z napisem: „1817 15/X 1917 Nieśmiertelnemu Wodzowi Narodu Tadeuszowi Kościuszce i Bartoszowi Głowackiemu Dzielnemu Chłopu Obrońcy Ojczyzny Rodzacy”.
Lokalizacja: ul. Mierzejowa 1