XIX Niedziela Zwykła – 13-08-2023 r.

Komunikaty   duszpasterskie

  1. Dziewiętnasta niedziela zwykła w ciągu roku to kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym. Tyle przeróżnych niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze społeczeństwo. Dlatego w tym wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. W naszych codziennych obowiązkach, niech nas umacnia moc Chrystusa Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii.

Dziś o godz. 21:00 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie, które rozpocznie się w kościele ss. Bernardynek wieczornym śpiewem Apelu Jasnogórskiego, rozważaniem tajemnic objawień fatimskich a następnie modlitwa różańcowa w drodze do kościoła parafialnego. Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy.

2. We wtorek, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele zaś oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. W polskiej tradycji jutrzejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Msze Święte celebrowane będą według porządku niedzielnego i zakończone będą błogosławieństwem ziół i kwiatów.  W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.

Modlitwą i ofiarami złożonymi do puszki w tym dniu, odpowiemy na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski spiesząc z pomocą poszkodowanym przez powódź w Słowenii.

Tego dnia przypada również kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego. Polecajmy Bogu tych, którzy chronią granic naszej Ojczyzny.

3. Trwa tegoroczna akcja Caritas AŁ: TORNISTER pełen UŚMIECHÓW. W kruchcie kościoła znajdziemy torby papierowe z wypisaną instrukcją w jaki sposób możemy obdarować dzieci z uboższych rodzin wyprawką szkolną. Wypełnione artykułami szkolnymi torby pozostawiamy przy ołtarzu św. Antoniego w kościele, lub w kancelarii parafialnej.

4. Przypominamy, że w czasie wakacji, w dni powszednie, spowiadamy codziennie rano podczas mszy o godz. 7:00 i wieczorem przed Mszą Świętą od godz. 17:45 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętych o godz. 18:00.

5. Za ofiary złożone na tacę, do puszek, oraz za wpłaty na konto parafialne składamy wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

6. Wychodząc z kościoła można nabyć prasę katolicką.

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Bogusław Peczyński. Polećmy go miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Modlitwa do św. Michała Archanioła